# Embeddings for file (https://dev-lib.gnosios.com/files/118d7df5-a731-4242-87e8-280492d2e184

This document contains all extracted text segments (embeddings) for the selected file, grouped by page. Each section below corresponds to a page and lists the text content found on that page.

## Page 1

[Page 1 preview](https://cdn2-dev.gnosios.com/2uTKrC2G07znOU5SANXWSz6P1pU/pages/dd683182-7ce0-4019-b8ba-7d6bb92d879d/3dfa37f060cdb84302e3a342f8621766/1.png)

- CLIMAPLUS Σύστημα θερμομόνωσης
Οδηγός εφαρμογής
Αναβαθμίστε το βιοτικό σας επίπεδο
Εξοικονομήστε έως και 60% σε χρήματα
www.thrakon.gr
ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ TECHNICAL SUPPORT 800 100 1414 info@thrakon.gr
Α. Ζυγρού 130, 176 71 Αθήνα, Τηλ. 210 36 33 512-3, Fax: 210 36 40 230.

---------------------------------------------------------------------------------

## Page 2

[Page 2 preview](https://cdn2-dev.gnosios.com/2uTKrC2G07znOU5SANXWSz6P1pU/pages/dd683182-7ce0-4019-b8ba-7d6bb92d879d/3dfa37f060cdb84302e3a342f8621766/2.png)

- CLIMAPLUS Σύστημα Θερμομόνωσης

Το CLIMAPLUS είναι ένα ολοκληρωμένο σύστημα εξωτερικής θερμομόνωσης κτιρίων το οποίο αποτελείται από:
- Τις θερμομονωτικές πλάκες
- Την κόλλα συγκόλλησης των θερμομονωτικών πλακών στην επιφάνεια του κτιρίου
- Το υλικό επικάλυψης των θερμομονωτικών πλακών
- Το πλέγμα ενίσχυσης του επιχρίσματος
- Το χρώμα του επιχρίσματος
- Τον τελικό έγχρωμο και διακοσμητικό σοβά
- Βοηθητικά υλικά (βάσεις στήριξης, γωνιόκρανα, οδηγοί, κλπ)

Πεδία εφαρμογής

Το CLIMAPLUS είναι ένα σύστημα θερμομόνωσης κτιρίων πολλαπλών εφαρμογών, μπορεί να εφαρμοστεί είτε σε νέες, είτε σε υφιστάμενες κατασκευές. Το σύστημα είναι μια εξαιρετική επιλογή για μια καλή ποιοτικά εξωτερική θερμομόνωση.

1. Θερμομόνωση Εσωτερικής ή Εξωτερικής Τοποποίησης:

Η εφαρμογή του μετράει τις ενεργειακές καταναλώσεις, καθότι υποστηρίζει την τεχνολογία θερμικής απόδοσης και αντοχής στο χρόνο. Το CLIMAPLUS σας προσφέρει εύκολη εφαρμογή, είτε θέλετε να εφαρμόσετε το σύστημα εξωτερικά, είτε εσωτερικά της εξωτερικής τοποποίησης.

2. Θερμομόνωση για τις φροαρές σε πυλωτές, υπόγεια και ρετιρέ:

Το CLIMAPLUS είναι κατάλληλο για την εφαρμογή του σε αποθήκες, υπόγεια-ανελκυστήρες, γκαράζ. Η ποικιλία επιλογών παρέχει λύσεις για το προβληματικό της πτώσης. Η εύκολη εφαρμογή του στις φροαρές των κτιρίων το καθιστά ιδανικό για περιπτώσεις αυξημένων απαιτήσεων ηχομόνωσης. Η ευκολία εφαρμογής του CLIMAPLUS είναι ιδιαίτερα εμφανής για την εφαρμογή του για σε αυτούς τους χώρους.

Εγγύηση

Η THRAKON είναι πάντα παραστάτης. Όπως και στα άλλα προϊόντα της, για την παροχή του συστήματος χρησιμοποιεί την τεχνική εμπειρία, που προσδίδει στα προϊόντα αυτά χαρακτηριστικά αντοχής, πιστοποιημένα αντίστοιχα, και τους βιομηχανικούς κανόνες.
Η THRAKON αποφάσισε στην αναγνώριση και κατοχύρωση όλων των συστατικών που αποτελούν αξιοπιστία και διασφαλίζει τον πελάτη της για τη χρήση του προϊόντος.
Το σύστημα CLIMAPLUS της THRAKON αναγνωρίζεται στις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές ΕΤΑG 004.

Πιστοποίηση

Το σύστημα είναι πιστοποιημένο κατά ΕΤΑG 004, και διαθέτει πιστοποιήσεις για:
- Εκμετάλλευση των προδιαγραφών της χρήσης για την καταλληλότητα του συστήματος, των βασικών χαρακτηριστικών.
- Ασφάλεια του συστήματος κατά τη χρήση
- Ποιότητα του συστήματος, και η κατάταξη του συστήματος, στο πλαίσιο της επιτηρησιακής αγοράς.
- Ικανοποίηση της επιτηρησιακής αγοράς.
- Ασφαλή χρήση κατά τη διάρκεια του χρόνου του συστήματος, σύμφωνα με τις κατάλληλες προδιαγραφές μεταξύ τους.

Τα πλεονεκτήματα του συστήματος CLIMAPLUS

- Εξοικονόμηση Ενέργειας: Με το σύστημα εξωτερικής θερμομόνωσης CLIMAPLUS της THRAKON, ντύνεται το κτίριο με νέα κύματα, το οποίο προσδίδει προστασία, τιμή στο κτίριο και πλήρη αξιοποίηση της ενέργειας, κλιματικούς χειρισμούς και τη μείωση σημαντικά τις δαπάνες θέρμανσης το χειμώνα και ψύξης το καλοκαίρι.

- Ιδανική Λύση για την αναπαλαίωση και τη θερμομόνωση υφιστάμενων κτιρίων: Το σύστημα εξωτερικής θερμομόνωσης της THRAKON μπορεί να εφαρμοστεί με ευκολία σε υφιστάμενα κτίρια, βελτιώνοντας την ενεργειακή απόδοση και την αισθητική τους. Επιπλέον, αποκαθιστά τις φθορές και προστατεύει από νέα προβλήματα. Η αποτελεσματικότητά του είναι εξαιρετική.

- Προστασία του Φέροντος Οργανισμού και Στέγαση των προσόψεων του Κτιρίου: Το CLIMAPLUS προστατεύει τον φέροντα οργανισμό από τις περιβαλλοντικές επιδράσεις. Επιπλέον, εξασφαλίζει την προστασία του κτιρίου από υγρασία, ηλιοφάνεια, και άλλους εξωτερικούς παράγοντες, συμβάλλοντας στη μεγαλύτερη διάρκεια ζωής του κτιρίου και στα καλά του χαρακτηριστικά.

- Αποφυγή Ρηγματώσεων στο Σοβά: Η σύνθεση του προϊόντος επιτυγχάνει την αποφυγή ρηγματώσεων στο σοβά, εξασφαλίζοντας μακροχρόνια αντοχή. Η εφαρμογή του είναι ιδανική για τις συνθήκες του κτιρίου και εξασφαλίζει την αποδοτική θερμομόνωση.

- Οικονομία: Το CLIMAPLUS παρέχει τη βέλτιστη σχέση μεταξύ κόστους, απόδοσης, και αξίας. Οι επιλογές του διευκολύνουν την οικονομική απόδοση του συστήματος, προσφέροντας τη δυνατότητα μείωσης των δαπανών ενέργειας και συντήρησης.

- Προστασία του Περιβάλλοντος: Το σύστημα εξωτερικής θερμομόνωσης της THRAKON χρησιμοποιεί επιλεγμένη "πράσινη" ενέργεια για την προστασία του περιβάλλοντος. Αυτή αποτρέπει την εκπομπή CO2 και εξασφαλίζει την ατμοσφαιρική μείωση.

- Πιστοποίηση Ενεργειακής Ταυτότητας: Βάσει της οδηγίας για την ενεργειακή απόδοση των κτιρίων (2022/91/ΕΚ) και έκθεση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, κάθε κτίριο πρέπει να συνοδεύεται από ενεργειακή ταυτότητα. Το σύστημα αυτό του CLIMAPLUS το καθιστά ιδανικό για το πολυτελές του. Η νέα τάση στην Ευρωπαϊκή Ένωση είναι να καλύπτει το κτίριο να κατασκευάζεται στην οικολογική ανάγνωση.

Σχολή Εκπαίδευσης Μηχανικών και Τεχνιτών

Η THRAKON διοργανώνει δωρεάν τεχνικά σεμινάρια για την αναλυτική παρουσίαση του Συστήματος Εξωτερικής Θερμομόνωσης Κτιρίων CLIMAPLUS. Μπορείτε να δηλώσετε τη συμμετοχή σας και να ενημερωθείτε για τις ημερομηνίες διεξαγωγής μας.

Καλέστε το Τεχνικό Τμήμα προκειμένου να εκδηλώσετε το ενδιαφέρον συμμετοχής στο 800 100 1414 ή στείλτε e-mail στο info@thrakon.gr

---------------------------------------------------------------------------------

## Page 3

[Page 3 preview](https://cdn2-dev.gnosios.com/2uTKrC2G07znOU5SANXWSz6P1pU/pages/dd683182-7ce0-4019-b8ba-7d6bb92d879d/3dfa37f060cdb84302e3a342f8621766/3.png)

- CLIMAPLUS
Συστήματα Θερμομόνωσης

Προεπισκόπηση συστήματος
Δομή συστήματος

1. Υπόστρωμα
Εφαρμογή σε οποιοδήποτε είδος υποστρώματος: σκυρόδεμα, τούβλο, πορομπετόν, τσιμεντόπλακα, κουρασάνι, πέτρα, τσιμεντοειδές υλικό

2. Θερμομονωτικό Υλικό
Θερμομονωτικές πλάκες από Διογκωμένη Πολυστερίνη (EPS), Γραφιτούχα Διογκωμένη Πολυστερίνη (Neopor και Neopor PLUS), Εξηλασμένη Πολυστερίνη (XPS), Πετροβάμβακας, YTONG Multipor και κελύφη

3. Υλικό συγκόλλησης
Πιστοποιημένα προϊόντα βάσης της τεχνικής ενέργειας και του είδους της θερμομονωτικής πλάκας: Τσιμεντοειδείς βάσεις (THC 403 – THC 404), Λευκή τσιμεντοειδής κόλλα γραφιτούχες βάσεις (THC 405 PLUS – THC 410), Οργανική αντιχαλκοπράσινη κόλλα (THC 420) κατάλληλη για πάσης φύσεως βάσης για τη συγκόλληση CLIMAPLUS STICK)

4. Βύσματα στερέωσης
Πλαστικά Βύσματα Βάσης του υποστρώματος υποχρεωτικής και μη χρήσης της Θερμομονωτικής πλάκας. Βύσματα στερέωσης για τούβλο, σκυρόδεμα, πορομπετόν κλπ.

5. Βασική στρώση επιχρίσματος
Πιστοποιημένα προϊόντα βάσης της τεχνικής ενέργειας και του είδους της θερμομονωτικής πλάκας: Τσιμεντοειδείς βάσεις (THC 409), Λευκή τσιμεντοειδής κόλλα γραφιτούχες βάσεις (THC 405 PLUS – THC 410), Οργανική υπολειμματική κόλλα (THC 420)

6. Οπλισμός
Ενσωματώνει ανακλαστικό πλέγμα, ανθεκτικό στις καιρικές συνθήκες, τοποθετείται σε στρώσεις πάνω από το γυαλί. Πλέγμα CLIMAPLUS

7. Στρώση εμποτισμού
Ποιά λειπτή επιλογή ανάμιξη με την απόχρωση του τελικού επιχρίσματος. Αστάρι: Ακρυλικό (GLX 494) ή έγχρωμο (GLX 494) αστάρι. Επιλογή ανάλογα με το χρώμα του τελικού υλικού

8. Τελικό Επίχρισμα
Ειδικό ενεργό επίχρισμα τύπου Scratch (DEC 424) και τύπου Rillen (DEC 425), τεχνοτροπίας τελικού επιχρίσματος τύπου Scratch & Rillen (DEC 426, DEC 428) και τύπου (DEC 431), οργανικό επίχρισμα τεχνοτροπίας τύπου Scratch & Rillen και τελικά επιχρίσματα υψηλής ποιότητας τύπου (DEC 438) Scratch & Rillen.

THRAKON
Building Quality of Life
Εργοστάσιο Οινόφυτα
4 5

---------------------------------------------------------------------------------

## Page 4

[Page 4 preview](https://cdn2-dev.gnosios.com/2uTKrC2G07znOU5SANXWSz6P1pU/pages/dd683182-7ce0-4019-b8ba-7d6bb92d879d/3dfa37f060cdb84302e3a342f8621766/4.png)

- CLIMAPLUS Σύστημα Θερμομόνωσης

Βήμα 1 Προετοιμασία της βάσης

Το υπόστρωμα θα πρέπει να είναι:
- καθαρό από σκόνη και ρύπους
- στεγνό και λείο - λείψι διαφοράς με νερό υπό πίεση / αμμοβολή
- σταθερό & συμπαγές (η επιφάνεια πρέπει να αντέχει την κόψη του κατσαβιδιού)
- επίπεδο (υπάρχει η ανοιχτόχρωμη βάση του υλικού συναρμογής που πρέπει να είναι ορατή)

Απαγορεύεται βελτίωση του νερού πίεση από το CLIMAPLUS.

Βεβαιωθείτε ότι δεν υπάρχει νερά και υγρασία στο υπόστρωμα, πριν και κατά την εφαρμογή του συστήματος. Πρέπει να χρησιμοποιείτε το σύστημα όταν η θερμοκρασία είναι πάνω από 5°C και κάτω από 35°C. Αποφύγετε την εφαρμογή του συστήματος, κατά τη διάρκεια βροχόπτωσης, και διασφαλίστε ότι δεν θα επαναληφθεί.

Καθαρίστε το υπόστρωμα όπου θα εφαρμοστεί το σύστημα με νερό υπό πίεση όταν η εφαρμογή γίνεται σε παλαιούς τοίχους και υποστρώματα.

Αποφύγετε το υπόστρωμα από το σύστημα εξωτερικής θερμομόνωσης, αν δεν υπάρχει κατάλληλο υπόστρωμα εφαρμογής.

Βήμα 2 Οδηγός εκκίνησης

Αλφαδιάζουμε προσεκτικά τον οδηγό εκκίνησης, και τον τοποθετούμε στην κουπαστή με τη βοήθεια του αλφαδιού.

Α. Ο οδηγός εκκίνησης τοποθετείται στις ράγες με απόσταση 3mm ανάμεσα τους.

Β. Αποστάτες: Εξασφαλίζει την σωστή συναρμογή του υποστρώματος.

Γ. Διαμόρφωση εξωτερικές γωνίες: Εξασφαλίζει επικάλυψη 25mm.

Βήμα 3 θερμομονωτικές πλάκες

Επικόλληση

Ο τρόπος εφαρμογής του υλικού συναρμογής σε κάθε πλάκα είναι 5-6cm από το πλάτος της πλάκας.

Η τοποθέτηση των μονωτικών πλακών πρέπει να είναι στεγνή και επίπεδη.

Το πάχος των αρμών συναρμογής δεν πρέπει να υπερβαίνει το 40% της επιφάνειας της πλάκας.

Η παρεμβολή των μονωτικών πλακών πρέπει να ελέγχεται συνεχώς για την πλήρη στεγανότητά τους. Εξετάζουμε την ύπαρξη ρηγμάτων στις επιφάνειες των μονωτικών πλακών.

Τοποθέτηση

Η τοποθέτηση των μονωτικών πλακών πρέπει να είναι συνεχής και στεγνή, με πλήρη στεγανότητα και επικάλυψη 4-5mm, και καθόλου 24 ώρες μετά.

---------------------------------------------------------------------------------

## Page 5

[Page 5 preview](https://cdn2-dev.gnosios.com/2uTKrC2G07znOU5SANXWSz6P1pU/pages/dd683182-7ce0-4019-b8ba-7d6bb92d879d/3dfa37f060cdb84302e3a342f8621766/5.png)

- Βήμα 4 Βύσματα
Η επιλογή του σωστού τύπου και μήκους βύσματος επιλέγεται με βάση το υπόστρωμα, το είδος και το πάχος της θερμομονωτικής πλάκας, το πάχος της κόλλας και το πάχος του υφιστάμενου σοβά. Το βύσμα πρέπει να εφαρμόζεται αφού η κόλλα έχει πλήρως στεγνώσει (24-48 ώρες).
Ο απαιτούμενος αριθμός των βυσμάτων ανά m² δεν είναι επίσημα καθορισμένος. Συνίσταται όμως να τοποθετούνται βύσματα πάντοτε και, ιδίως, κάθε φορά που έχουμε κτίρια πάνω από 8 μέτρα ύψος.

Εφαρμογή
Για την τοποθέτηση των βυσμάτων ανοίγουμε τρύπες μόνο σε σημεία που υπάρχει συγκολλητικό υλικό από τη θερμομονωτική πλάκα. Τα σημεία αυτά εντοπίζονται χτυπώντας την πλάκα με μία μακριά μεταλλική ράβδο και με το χέρι. Η διάτρηση των οπών γίνεται με δράπανο χωρίς κρούση και με την προσαρμοσμένη κεφαλή.
Το βάθος της οπής πρέπει να είναι 10mm μεγαλύτερο από το μήκος αγκύρωσης του βύσματος. Αφαιρούμε προσεκτικά τη σκόνη με ένα φυσητήρα. Τοποθετούμε το βύσμα στην οπή και το βυθίζουμε με το εργαλείο τοποθέτησης, με τέτοιο τρόπο ώστε η κεφαλή του βύσματος να έρθει σε επαφή με την επιφάνεια της θερμομονωτικής πλάκας, χωρίς να εξέχει. Μετά την τοποθέτηση των βυσμάτων προχωράμε στο στοκάρισμα ώστε η επιφάνεια να παραμείνει επίπεδη.

Βήμα 5 Επίχρισμα βασικής στρώσης
Ενισχύστε τις γωνίες στα παράθυρα και στις πόρτες, αλλά και όλες τις γωνίες και τα ανοίγματα με τη χρήση των πλεγμάτων υαλοπλέγματων THRAKON πριν την εφαρμογή της βασικής στρώσης.
Γύρω από τα παράθυρα και τις πόρτες ενισχύστε επιπλέον και με πλέγμα διαστάσεων 30 x 20 cm. Το πλέγμα εφαρμόζεται διαγώνια.
Για τη μεταφορά στη κάθετη σε αρχιτεκτονικές επιφάνειες, συνιστάται η χρήση ενός επιπέδου, όπως φαίνεται με νεροπαλάτι.

Εφαρμόστε το επίχρισμα βασικής στρώσης THC 405 PLUS σε πάχος περίπου 2-3mm απευθείας με μία πλαστική σπάτουλα. Η εφαρμογή γίνεται ομοιόμορφα και σε ολόκληρη την επιφάνεια. Στη συνέχεια ενσωματώνεται το αλκαλικό υαλόπλεγμα CLIMAPLUS πάνω. Στη στρώση επιχρίσματος THC 405 PLUS είναι ανάγκη οι αρμοί να επικαλύπτονται. Το πλάτος της επικάλυψης είναι 10cm.

Εφαρμόστε μια δεύτερη στρώση επιχρίσματος THC 405 PLUS σε πάχος περίπου 1-3 mm για να καλύψετε πλήρως το υαλόπλεγμα. Το περίσσευμα της δεύτερης στρώσης. Το συνολικό πάχος της στρώσης είναι περίπου 5 mm.

Βήμα 6 Τελική επιφάνεια
Αστάρωμα
Ανάλογα με τον επιλεγμένο τύπο του επιχρίσματος της τελικής επιφάνειας του τοίχου, το είδος του επιχρίσματος της Βασικής στρώσης, πρέπει να χρησιμοποιείται το κατάλληλο αστάρι.
Κατά τη χρήση χειροκίνητων επιχρισμάτων, το αστάρι πρέπει να εφαρμόζεται στην απόχρωση της τελικής επιφάνειας.
Πριν την εφαρμογή του ασταριού αλλά και του τελικού επιχρίσματος, η επιφάνεια πρέπει να είναι καθαρή και στεγνή.
Για να επιτευχθεί σωστή συντήρηση του τοίχου, πρέπει να διασφαλιστεί ότι το αστάρι έχει καλυφθεί πλήρως, με την εφαρμογή του τελικού επιχρίσματος τουλάχιστον 72 ώρες μετά.
Απλώστε καλά το αστάρι και εφαρμόστε με ρολό.

---------------------------------------------------------------------------------

## Page 6

[Page 6 preview](https://cdn2-dev.gnosios.com/2uTKrC2G07znOU5SANXWSz6P1pU/pages/dd683182-7ce0-4019-b8ba-7d6bb92d879d/3dfa37f060cdb84302e3a342f8621766/6.png)

- Τελικό Επίχρισμα
Τα οργανικά επιχρίσματα τελικής επιπεδοποίησης της THRAKON τύπου DEC διατίθενται σε διάφορες τεχνοτροπίες και μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε ποικιλία υποστρωμάτων του συστήματος εξωτερικής θερμομόνωσης THRAKON. Ο διαθέσιμος συντελεστής θερμικής αγωγιμότητας είναι λ=0,83 W/mK. Η THRAKON φέρει σήμανση για τον ανωτέρω δείκτη.
Για την τελική φάση ανακαίνισης συστήματος εξωτερικής θερμομόνωσης μπορούν να χρησιμοποιηθούν οι παραδοσιακοί σοβάδες επιπεδοποίησης οι οποίοι είναι επί το πλείστον λευκοί και μπορούν να χρωματιστούν με την προσθήκη υδατοδιαλυτών χρωμάτων. Στη βελτιωμένη σειρά THRAKON δίνεται στον καθένα και κάθε απόχρωση αναγράφεται ο συντελεστής αντοχής.
Για τις ειδικές αποχρώσεις προμηθευτείτε από το εργοστάσιο, για χρωματισμούς και για το σωστό χειρισμό και κατανάλωση.
Η χρήση οργανικών τελικών επιχρισμάτων είναι ευρέως διαδεδομένη, παρέχουν αντοχή στο χρόνο και μπορούν να εφαρμοστούν και σε υποστρώματα με αρνητικές κλίσεις όπως οι τοίχοι της στέγης. 
Η επιφάνεια πρέπει να είναι στεγνή και καθαρή από λάδια και σκόνες. Η εφαρμογή γίνεται με πλέγμα και η γενική γραμμή που έχει επιλεγεί είναι η κατευθυνόμενη διακοσμητική.
Ανάλογα με την τεχνοτροπία του επιχρίσματος, χρησιμοποιείται ανάλογη ηλιακότητα απόχρωσης. Τα επιχρίσματα τύπου Rollin και Scratch πρέπει να εφαρμόζονται με πιστωτική απόδοση ώστε να επιτυγχάνεται ο κανονικός προσανατολισμός και να προκαλείται η συνεχής επισκευή παραμορφώσεων της τελικής επιφάνειας.

Στεγάνωση αρμών
Στα σημεία όπου το σύστημα CLIMAPLUS έρχεται σε επαφή με άλλα υλικά του κτιρίου (π.χ. κουφώματα, πόρτες, μαρμαροποδιές, σιλικονούχα, κλπ) πρέπει να χρησιμοποιούνται αρμόστοκοι. Στους αρμούς προτείνεται τα κενά και οι συνδέσεις γενικώς με κατάλληλα ελαστομερή-στεγανωτικά υλικά. Η εφαρμογή του ελαστομερούς-στεγανωτικού υλικού πρέπει να γίνει πριν την τελική επίστρωση, ώστε να εξασφαλιστεί πλήρης στεγανότητα.
1. Εφαρμόζουμε οδηγό εκκένωσης. Καλύπτοντας το κενό πίσω από το προφίλ με οδηγό αποτρέπουμε τη ροή κρύου αέρα στο πίσω μέρος του μηχανισμού.
2. Σφραγίζοντας το κενό της πόρτας. Απαραίτητη η σφράγιση για την αποτροπή ροής ψυχρού αέρα.
3. Σφραγίζοντας τις πόλεις: Προστατεύστε τα σημεία-αρμοί από τη ροή υγρού αέρα.

Σημεία επαφής με το έδαφος
Κάτω από το επίπεδο του εδάφους το υλικό συγκόλλησης εφαρμόζεται σημειακά στην πλάκα και όχι περιμετρικά, ώστε να αποφευχθεί η συσσώρευση νερού.
Το υποστήριγμα από το επίπεδο του εδάφους πρέπει να καταλήγει σε οριζόντιο επίπεδο και να έχει κλίση προς την αποχέτευση. Λιθόπλακες ή οριζόντιες ράβδοι μπορούν να τοποθετηθούν πάνω από την επιφάνεια της πλάκας.
Πριν την εφαρμογή του επιχρίσματος της τελικής επιφάνειας πρέπει να ενισχύεται σε σημεία επαφής με το έδαφος.
Πριν την εφαρμογή του επιχρίσματος της τελικής επιφάνειας πρέπει να ενισχύεται σε σημεία επαφής με το έδαφος.

Τρόπος Εργασίας Συνεργείου
Ο τρόπος εργασίας του συνεργείου επηρεάζει και τις συνολικές εργασίες, και είναι πιο εύκολο να χρησιμοποιηθεί το πλέγμα με το οποίο ενισχύονται οι τοίχοι σε σημεία επαφής με το έδαφος.

Σημαντικά σημεία του συστήματος
Ποδιές παραθύρων
Για τα παράθυρα διατίθεται ποδιές από PVC ή από αλουμίνιο. Στα μοντέλα από PVC η ποδιά, η γωνία και οι στάθμες είναι ήδη προσαρμοσμένα. Στα μοντέλα από αλουμίνιο οι ποδιές ρυθμίζονται ως προς το μήκος και το ύψος.

Πρακτικές συμβουλές
Οι υδρορροές δεν πρέπει να εγκαθίστανται μέσα στο σύστημα CLIMAPLUS.

---------------------------------------------------------------------------------

## Page 7

[Page 7 preview](https://cdn2-dev.gnosios.com/2uTKrC2G07znOU5SANXWSz6P1pU/pages/dd683182-7ce0-4019-b8ba-7d6bb92d879d/3dfa37f060cdb84302e3a342f8621766/7.png)

- Υλικά συγκόλλησης και βασική στρώση επιχρίσματος
Υλικά συγκόλλησης βάσεως τροποποιημένα με πολυμερικά πρόσθετα, κατάλληλα για την συγκόλληση και το σοβάτισμα θερμομονωτικών πλακών σε συστήματα εξωτερικής θερμομόνωσης κτηρίων. Συμμορφούμενα με πρότυπα ΕΤΑ 004.
THC 403 – Συγκολλητικό υλικό
THC 405 PLUS – Συγκολλητικό υλικό και σοβάς βασικής στρώσης
THC 409 – Συγκολλητικό υλικό και σοβάς βασικής στρώσης
THC 410 – Ινοπλισμένο συγκολλητικό υλικό και σοβάς βασικής στρώσης – κατάλληλο και για συγκόλληση πετροβάμβακα
THC 420 ORGANIC – Οργανικό συγκολλητικό υλικό βασικής στρώσης για θερμομονωτικές πλάκες
Κατανάλωση: 3.0 - 4.0 kg/m²
Απόχρωση: Λευκό και γκρι (THC 405 PLUS, 407, 410) (THC 403, 420 ORGANIC)
Συσκευασία: 25 Kgr (60 σακιά / 1500 Kg/παλέτα) (403, 405 PLUS, 407, 410) - 25Kg : 60 σακιά / 1500 Kg/παλέτα (420 ORGANIC) - Skg: 120 σακιά / 600 Kg/παλέτα (410)

Θερμομονωτικό υλικό
Πλάκες Διογκωμένης Πολυστερίνης EPS
Συλλογές πλάκες διογκωμένης πολυστερίνης EPS για το σύστημα εξωτερικής θερμομόνωσης CLIMAPLUS. Πιστοποιημένες με σήμανση CE με βάση το πρότυπο EN 13163.
Διογκωμένη πολυστερίνη CLIMAPLUS EPS- 60, EPS- F 80, EPS- F 100 και EPS-F 200
λD=0,037 W/mK για CLIMAPLUS EPS-F 80
λD=0,036 W/mK για CLIMAPLUS EPS-F 100
λD=0,035 W/mK για CLIMAPLUS EPS-F 150
λD=0,033 W/mK για CLIMAPLUS EPS-F 200
Διαστάσεις: 1.2 x 0.6 m
Αποχρώσεις: Λευκό
Διαθεσιμότητα πάχη: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 και 10
NEO
NEO
NEO
NEO

NEO
NEO
NEO
Πλάκες Εξηλασμένης Πολυστερίνης XPS
Συλλογές πλάκες εξηλασμένης πολυστερίνης XPS για το σύστημα εξωτερικής θερμομόνωσης CLIMAPLUS. Πιστοποιημένες με σήμανση CE με βάση το πρότυπο EN 13164.
Συμπιεστότητα: 400 kPa
Συντελεστής θερμικής αγωγιμότητας: λD=0,031 – 0,036 W/mK (ανάλογα με το πάχος)
Διαστάσεις: 60 x 125 cm
Αποχρώσεις: Λευκό
Διαθεσιμότητα πάχη: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 και 9

Πετροβάμβακας
Ανώτερης ποιότητας πετροβάμβακας από μεμονωμένες θερμομονωτικές και ηχομονωτικές ιδιότητες για συστήματα εξωτερικής θερμομόνωσης CLIMAPLUS. Πιστοποιημένος με σήμανση CE με βάση το πρότυπο EN 13162.
Πετροβάμβακας CLIMAPLUS
Συντελεστής θερμικής αγωγιμότητας: λD=0,033 W/mK
Διαστάσεις: 60 x 120 cm
Αποχρώσεις: Λευκό
Διαθεσιμότητα πάχη: 4, 5, 6, 7, 8, 10 και 12 cm

YTONG multipor – Θερμομονωτικές πλάκες YTONG
Θερμομονωτικές πλάκες YTONG από αυτόκλειστο κυψελωτό σκυρόδεμα (AAC) κατάλληλες για το σύστημα εξωτερικής θερμομόνωσης CLIMAPLUS.
YTONG multipor
Συντελεστής θερμικής αγωγιμότητας: λD=0,045 W/mK
Πυκνότητα: 100 - 115 kg/ m³
Διαστάσεις: 60 mm και 500 mm
Διαθεσιμότητα πάχη: 7.5, 10, 12.5, 15 και 20 cm

CLIMAPLUS CORK – Θερμομονωτικές πλάκες από φελλό
Πλάκες από φελλό για το σύστημα εξωτερικής θερμομόνωσης. Οι φελλοί είναι απόλυτα 100% φυσικό προϊόν, έχει εκπληκτική διάρκεια ζωής και δεν χάνει τις τεχνικές του χαρακτηριστικές με την πάροδο του χρόνου.
CLIMAPLUS CORK
Συντελεστής θερμικής αγωγιμότητας: λD=0,036 W/mK
Πυκνότητα: 110-130 kg/ m³
Διαστάσεις: 500 mm x 1000 mm
Διαθεσιμότητα πάχη: 1, 5, 10, 15 και 20 cm

Οπλισμός
Πλέγμα CLIMAPLUS (160 g/m²)
Ανθεκτικό υαλοπλέγμα για την επικάλυψη της Βασικής στρώσης στο σύστημα εξωτερικής θερμομόνωσης CLIMAPLUS. Συμμορφούμενο με το πρότυπο ΕΤΑ 004.
Άνοιγμα: 4 × 4.5 mm
Διαστάσεις: ρολό 1 m x 50 m
Αποχρώσεις: Λευκό
Κατανάλωση: 1.1 m² / m²
Συσκευασία: 33 ρολά/παλέτα = 1650 m²/παλέτα

Σφράγιση εμποτισμού
Έγχρωμο ακρυλικό αστάρι για οργανικά επιχρίσματα
Αστάρι ακρυλικό, βάσης κατάλληλο για την προετοιμασία του υποστρώματος πριν την εφαρμογή οργανικών επιχρισμάτων.
GLL 49X Prim – Έγχρωμο ακρυλικό αστάρι.
Κατανάλωση: 0,20 kg/m² ανά στρώση (Αραίωση: 20% με νερό)
Συσκευασία: Δοχείο πλαστικό 5kg και 25kg – Σακούλι 25kg/65 σακούλια/ παλέτα – Δοχείο 5kg- 60 δοχεία/παλέτα

Λευκό ακρυλικό αστάρι για επιχρίσματα βάσεως τσιμέντου
Αστάρι ακρυλικό, βάσης κατάλληλο για την προετοιμασία του υποστρώματος πριν την εφαρμογή επιχρισμάτων βάσεως τσιμέντου.
GLL 49X Acryl – Λευκό ακρυλικό αστάρι
Κατανάλωση: 0,20–0,25 Kg/m² ανά στρώση (Αραίωση: 15% έως 20% νερό)
Συσκευασία: Δοχείο πλαστικό 5kg και 25kg – Σακούλι 25kg/65 σακούλια/παλέτα – Δοχείο 5kg- 60 δοχεία/παλέτα



---------------------------------------------------------------------------------

## Page 8

[Page 8 preview](https://cdn2-dev.gnosios.com/2uTKrC2G07znOU5SANXWSz6P1pU/pages/dd683182-7ce0-4019-b8ba-7d6bb92d879d/3dfa37f060cdb84302e3a342f8621766/8.png)

- Εγκριση σιλικονούχο αστάρι για οργανικά επιχρίσματα βάσεως σιλικόνης
Σιλικονούχο αστάρι προσφύσεως. Χρησιμοποιείται ανάλογα με την απόχρωση του τελικού επιχρίσματος.
GLX 498 SIL PRIM Σιλικονούχο αστάρι
Κατανάλωση: 0,20 kg/m² ανά στρώση • Διάρκεια: 20% εν ψυχρώ
Συσκευασία: Πλαστικός δοχεία 5kg και 25kg • Διάμετρος Εγγραφής 25kg: 36 δοχεία/900kg/παλέτα
Διάμετρος Εγγραφής 5kg: 60 δοχεία/300kg/παλέτα

Τελικό επίχρισμα
Επίχρισμα βάσεως τσιμέντου
Εγκεκριμένο επίχρισμα βάσεως τσιμέντου, ενισχυμένο με ειδικές ρητίνες, για χρήση σε σοβάδες, τελικές στρώσεις στο σύστημα εξωτερικής θερμομόνωσης CLIMAPLUS και σε τοιχοποιίες εσωτερικών και εξωτερικών χώρων.
DEC 425 – Λευκό ακρυλικό επίχρισμα – τύπου RILLEN
Κατανάλωση: 1,4 mm: 2,3 kg/m² • 2,5 mm: 4,5-7 kg/m²
Συσκευασία: Σακί 25kg – 60 σακίοι/1500kg/παλέτα

Ακρυλικό επίχρισμα
Εγκεκριμένο ακρυλικό επίχρισμα βάσεως τσιμέντου, ενισχυμένο με ειδικές ρητίνες, στον σύστημα εξωτερικής θερμομόνωσης CLIMAPLUS και σε τοιχοποιίες εσωτερικών και εξωτερικών χώρων.
DEC 427 DECORATIVE – Ακρυλικό επίχρισμα
Κατανάλωση RILLEN: 1,5 mm: 2,2 kg/m²
Κατανάλωση SCRATCH: 2,0 mm: 2,3 kg/m²
Συσκευασία: Πλαστικός δοχεία 25kg – 36 δοχεία/900kg/παλέτα

DEC 428 Polystat – Εγκεκριμένο και λευκό ακρυλικό επίχρισμα – τύπου RILLEN & SCRATCH
RILLEN
Κατανάλωση: 1,5 mm: 2,3 kg/m²
2,0 mm: 2,4 kg/m²
3,0 mm: 3,3 kg/m²
Συσκευασία: Πλαστικός δοχεία 25kg – 27 δοχεία/675kg/παλέτα
SCRATCH
Κατανάλωση: 1,8 mm: 1,8 kg/m²
2,0 mm: 2,3 kg/m²
Συσκευασία: Πλαστικός δοχεία 25kg – 36 δοχεία/900kg/παλέτα

Ακρυλικό επίχρισμα ενισχυμένο με ρητίνες σιλικόνης
Εγκεκριμένο ακρυλικό επίχρισμα βάσεως τσιμέντου, ενισχυμένο με ρητίνες σιλικόνης, για χρήση σε σοβάδες τελικής στρώσης στο σύστημα εξωτερικής θερμομόνωσης CLIMAPLUS και σε τοιχοποιίες εσωτερικών και εξωτερικών χώρων.
DEC 431 Fine – Λευκό ακρυλικό επίχρισμα με ενίσχυση σιλικόνης
Κατανάλωση: 1,5 mm: 2,3 kg/m²
2,0 mm: 3,3 kg/m²
Συσκευασία: Πλαστικός δοχεία 25kg – 36 δοχεία/900 kg/παλέτα

Διακοσμητικό ψηφιδωτό επίχρισμα
Εγκεκριμένο επίχρισμα βάσεως τσιμέντου χρωματισμένο με κρυσταλλικές κόκκους μαρμάρου, κατάλληλο για χρήση σε σοβάδες, τελικές στρώσεις στο σύστημα εξωτερικής θερμομόνωσης CLIMAPLUS και σε τοιχοποιίες εσωτερικών και εξωτερικών χώρων.
DEC 435 Mosaic – Εγκεκριμένο ψηφιδωτό επίχρισμα με κρυσταλλικούς κόκκους
Κατανάλωση: 1,5 mm: 5 kg/m²
Συσκευασία: Πλαστικός δοχεία 25kg – 36 δοχεία/900 kg/παλέτα

Επίχρισμα υδράσβο ενισχυμένο με ρητίνες σιλικόνης
Εγκεκριμένο επίχρισμα βάσεως υδράσβο, ενισχυμένο με ρητίνες σιλικόνης, για χρήση σε σοβάδες, τελικές στρώσεις στο σύστημα εξωτερικής θερμομόνωσης CLIMAPLUS και σε τοιχοποιίες εσωτερικών και εξωτερικών χώρων. Συνιστάται για την αντοχή στην ανάπτυξη μικροοργανισμών και τη ρύπανση των επιφανειών.
DEC 437 Si & Si – Εγκεκριμένο επίχρισμα υδράσβο με ενίσχυση σιλικόνης – τύπου RILLEN & SCRATCH
RILLEN
Κατανάλωση: 1,5 mm: 2,3 kg/m²
2,0 mm: 2,4 kg/m²
3,0 mm: 3,3 kg/m²
SCRATCH
Κατανάλωση: 1,8 mm: 1,8 kg/m²
2,0 mm: 2,3 kg/m²
Συσκευασία: Πλαστικός δοχεία 25kg – 36 δοχεία/900kg/παλέτα

Σιλικονούχο επίχρισμα
Εγκεκριμένο σιλικονούχο επίχρισμα βάσεως τσιμέντου, ενισχυμένο με ρητίνες σιλικόνης, για χρήση σε σοβάδες τελικής στρώσης, στο σύστημα εξωτερικής θερμομόνωσης CLIMAPLUS και σε τοιχοποιίες εσωτερικών και εξωτερικών χώρων. Συνιστάται για την αντοχή στην ανάπτυξη μικροοργανισμών και τη ρύπανση των επιφανειών.
DEC 438 Silicone – Εγκεκριμένο σιλικονούχο επίχρισμα – τύπου RILLEN & SCRATCH
RILLEN
Κατανάλωση: 1,5 mm: 2,3 kg/m²
2,0 mm: 2,4 kg/m²
3,0 mm: 3,3 kg/m²
SCRATCH
Κατανάλωση: 1,8 mm: 1,8 kg/m²
2,0 mm: 2,3 kg/m²
Συσκευασία: Πλαστικός δοχεία 25kg – 36 δοχεία/900kg/παλέτα

Θερμομονωτικά Χρώματα
Θερμομονωτικά πλαστικά χρώμα
Διάθεση επίχρισμα υψηλής απόδοσης από την Ε.Ε. Το ακρυλικό αυτό χρώμα περιέχει προσμίξεις άριστη θερμομόνωση, κατάλληλο για χρήση σε σοβάδες τελικής στρώσης, στο σύστημα εξωτερικής θερμομόνωσης CLIMAPLUS και σε τοιχοποιίες εσωτερικών και εξωτερικών χώρων.
MONOSIS IN
Κατανάλωση: 10-12 m²/L
Συσκευασία: 1 L

Εφαρμογή:
Ειδικό θερμομονωτικό χρώμα, για εσωτερική χρήση, κατάλληλο για μείωση της απώλειας θερμότητας, με ειδική προσθήκη νανοσωματιδίων. Συνιστάται για τη βελτίωση της θερμομόνωσης των τοίχων και τη μείωση της απώλειας θερμότητας.

Θερμομονωτικό ακρυλικό χρώμα
Ειδικό θερμομονωτικό χρώμα για εσωτερική και εξωτερική χρήση, κατάλληλο για μείωση της απώλειας θερμότητας, με ειδική προσθήκη νανοσωματιδίων. Συνιστάται για τη βελτίωση της θερμομόνωσης των τοίχων και τη μείωση της απώλειας θερμότητας.
MONOSIS OUT
Κατανάλωση: 8-10 m²/L
Συσκευασία: 1 L

Ελαστομερές θερμομονωτικό ταρατσών
Ειδικό ελαστομερές θερμομονωτικό ταρατσών για εξωτερική χρήση, κατάλληλο για μείωση της απώλειας θερμότητας, με ειδική προσθήκη νανοσωματιδίων. Συνιστάται για τη βελτίωση της θερμομόνωσης των τοίχων και τη μείωση της απώλειας θερμότητας.
MONOSIS ROOF
Κατανάλωση: 1-2 m²/L
Συσκευασία: 1 L

Εφαρμογή:
Ειδικό ελαστομερές θερμομονωτικό ταρατσών, για εξωτερική χρήση, κατάλληλο για μείωση της απώλειας θερμότητας, με ειδική προσθήκη νανοσωματιδίων. Συνιστάται για τη βελτίωση της θερμομόνωσης των τοίχων και τη μείωση της απώλειας θερμότητας.



---------------------------------------------------------------------------------

## Page 9

[Page 9 preview](https://cdn2-dev.gnosios.com/2uTKrC2G07znOU5SANXWSz6P1pU/pages/dd683182-7ce0-4019-b8ba-7d6bb92d879d/3dfa37f060cdb84302e3a342f8621766/9.png)

- Βύσματα και παρελκόμενα

Πλαστικά βύσματα στερέωσης θερμομόνωσης για τούβλο
Βύσμα στερέωσης CLIMAPLUS για τούβλα. Πλαστικό, καρφωτό. 
Διαθέτει την Ευρωπαϊκή Έγκριση ETA.

Διαστάσεις    Τεμ./Κιβ.
60 mm x 10 mm x 70 mm  200
60 mm x 10 mm x 90 mm  250
60 mm x 10 mm x 120 mm 250
60 mm x 10 mm x 140 mm 250
60 mm x 10 mm x 160 mm 250
60 mm x 10 mm x 180 mm 250
60 mm x 10 mm x 200 mm 250

Μεταλλικά βύσματα στερέωσης θερμομόνωσης για τούβλο
Βύσμα στερέωσης CLIMAPLUS για τούβλο. Μεταλλικό, καρφωτό.
Διαθέτει την Ευρωπαϊκή Έγκριση ETA.

Διαστάσεις    Τεμ./Κιβ.
66 mm x 10 mm x 115 mm 200
66 mm x 10 mm x 135 mm 200
66 mm x 10 mm x 155 mm 200

Βιδωτά μεταλλικά βύσματα για Multipor
Βύσμα στερέωσης CLIMAPLUS για θερμομονωτικές πλάκες Multipor. Μεταλλικό, βιδωτό.
Διαθέτει την Ευρωπαϊκή Έγκριση ETA.

Διαστάσεις    Τεμ./Κιβ.
66 mm x 10 mm x 115 mm 200
66 mm x 10 mm x 135 mm 200
66 mm x 10 mm x 155 mm 200
66 mm x 10 mm x 195 mm 200

Βύσματα θερμομόνωσης τοιχοποιίας
Βύσμα στερέωσης CLIMAPLUS για τοιχοποιία. Πλαστικό.
Διαθέτει την Ευρωπαϊκή Έγκριση ETA.

Διαστάσεις    Τεμ./Κιβ.
60 mm x 10 mm x 90 mm 200

Βύσματα θερμομόνωσης για μπετόν
Βύσμα στερέωσης CLIMAPLUS για μπετόν. Πλαστικό, καρφωτό.
Διαθέτει την Ευρωπαϊκή Έγκριση ETA.

Διαστάσεις    Τεμ./Κιβ.
60 mm x 10 mm x 70 mm 400
60 mm x 10 mm x 90 mm 500

Βύσματα στήριξης φρεατίων θερμομόνωσης
Βύσμα στήριξης φρεατίων στο σύστημα CLIMAPLUS. Πλαστικό.
Διαθέτει την Ευρωπαϊκή Έγκριση ETA.

Διαστάσεις    Τεμ./Κιβ.
5 cm 50
8 cm 40

Πλαστική φρέζα
Πλαστική φρέζα κοπής για την διαμόρφωση πατούρας στις θερμομονωτικές πλάκες για τον εγκιβωτισμό των βυσμάτων στήριξης.

Διάμετρος
68 mm

Μεταλλική φρέζα
Μεταλλική φρέζα κοπής για τη διαμόρφωση πατούρας στις θερμομονωτικές πλάκες για τον εγκιβωτισμό των βυσμάτων στήριξης.

Διάμετρος
60 mm

Προφίλ αρμού διαστολής
Προφίλ σκληρού PVC για αρμούς διαστολής.

Διαστάσεις    Τεμ./Κιβ.
Μήκος 2,5 m 50

Τάπα για EPS (λευκή και Neopor)
Στρογγυλές τάπες από EPS για την κάλυψη των θερμομονωτικών βυσμάτων. 
Για βύσματα στερέωσης, καρφωτά, βιδωτά, φρεατίων και βυσμάτων για επένδυση με θωράκιση. 
Διαθέτει άριστη θερμομόνωση και μηχανική αντοχή. 
Η χρήση της μειώνει την θερμογέφυρα και εξασφαλίζει την άριστη αισθητική του συστήματος θερμοπρόσοψης.

Διαστάσεις    Τεμ./Κιβ.
70 mm 200

Ηχομονωτική ταινία Multipor-50mm
Αυτοκόλλητη ταινία που χρησιμοποιείται για την ηχομόνωση του συστήματος θερμομόνωσης CLIMAPLUS Multipor.

Διαστάσεις    Τεμ./Κιβ.
Ρολό 25 m - 3 mm x 50 mm

Εύκαμπτο γιανκόρνερ (3,0 m)
Πλαστικό εύκαμπτο γιανκόρνερ PVC CLIMAPLUS με αντιαλκαλικό πλέγμα.

Διαστάσεις    Τεμ./Κιβ.
Ρολό 25 m - 3 mm x 50 mm 50

Γωνιόκρανο με αντιαλκαλικό πλέγμα
Πλαστικό γωνιόκρανο (PVC) CLIMAPLUS με αντιαλκαλικό πλέγμα.

Διαστάσεις    Τεμ./Κιβ.
2,5 m x 0,078 m x 0,07 m
2,5 m x 0,08 m x 0,12 m

Νεροσταλάκτης με πλέγμα
Προφίλ νεροσταλάκτη (PVC) CLIMAPLUS με αντιαλκαλικό πλέγμα.

Διαστάσεις    Τεμ./Κιβ.
2,5 m x 11 cm x 6 cm 25

Νεροσταλάκτης με πλέγμα - κρυφός νεροσταλάκτης
Προφίλ κρυφού νεροσταλάκτη PVC με αντιαλκαλικό πλέγμα.

Διαστάσεις    Τεμ./Κιβ.
2,5 m x 11 cm x 6 cm 25

---------------------------------------------------------------------------------

## Page 10

[Page 10 preview](https://cdn2-dev.gnosios.com/2uTKrC2G07znOU5SANXWSz6P1pU/pages/dd683182-7ce0-4019-b8ba-7d6bb92d879d/3dfa37f060cdb84302e3a342f8621766/10.png)

- Προφίλ για σοφίτες
Πλαστικό (PVC) προφίλ CLIMAPLUS για σοφίτες.
Διαστάσεις: Μήκος: 3 m
Πλάτος: 20-30-50 mm
Τεμ./ Κιβ.: 20

Οδηγός εκκίνησης CLIMAPLUS
Οδηγός εκκίνησης αλουμινίου CLIMAPLUS.
Διαστάσεις: 2,5 m/ 33 mm - 20
2,5 m/ 53 mm - 20
2,5 m/ 73 mm - 20
2,5 m/ 83 mm - 20
Τεμ./ Κιβ.: 20

Πάγκος κοπής για πλάκες πολυστυρενίου EPS/ XPS
Πάγκος για κοπή θερμομονωτικών πλακών EPS/ XPS. Περιέχει οδηγό ακριβείας και υποδοχή για τη λειαντική κορδέλα, διευκολύνοντας την κοπή και αυξάνοντας την παραγωγικότητα.
Διαστάσεις: Μήκος κοπής: 1395 mm
Ύψος κοπής: 295 mm
Βάρος: 16,5 kg
Ισχύς: 1370 x 530 x 220
Διαστάσεις: 230 Volt

Εργαλείο χειρός για κοπή πλακών πολυστυρενίου EPS/ XPS
Για κοπή θερμομονωτικών πλακών πάχους έως 140 χιλιοστά και για το ειδικό κόψιμο.
Χρόνος Θέρμανσης: 10 sec
Τάση: 230 V - 50 Hz - 110 V - 40 Hz
Ισχύς: 110 Watt
Ισχύς Εξόδου: 1/4 min
Βάρος: 1025 g

Αφρός πολυουρεθάνης χειρός και πιστολιού CLIMAPLUS FIX ενός συστατικού, χαμηλής διόγκωσης
Αφρός πολυουρεθάνης ενός συστατικού, χαμηλής διόγκωσης, με εξαιρετική προσκόλληση σε ξύλο, μέταλλο, σκυρόδεμα, τούβλο κ.λπ. Προσφέρει εξαιρετική ποιότητα και αντοχή. Αντικαθιστά τον παραδοσιακό στόκο. Εύχρηστος, οικονομικός, με ιδανική εφαρμογή για στεγανοποίηση και θερμομόνωση. Εξαιρετική πρόσφυση και μόνωση.
Συσκ.: 750 ml
Τεμ./ Κιβ.: 12

Αφρός πολυουρεθάνης CLIMAPLUS STICK ενός συστατικού, μεθανικής διόγκωσης για ανώφελα, EPS
Αφρός πολυουρεθάνης ενός συστατικού, για ανώφελα/αν EPS και XPS. Προσφέρει εξαιρετική ποιότητα και αντοχή. Αντικαθιστά τη σιλικόνη και τις παραδοσιακές εφαρμογές. Εύχρηστος, οικονομικός, με ιδανική εφαρμογή για στεγανοποίηση και θερμομόνωση. Εξαιρετική πρόσφυση και μόνωση.
Περιεχόμενο: 800 ml
Τεμ./ Κιβ.: 12

Κοστολόγιο συστήματος CLIMAPLUS
Περιγραφή: CLIMAPLUS EPS-F 100
Συσκευασία: Ασυναγώνιστη Πολυστερίνη THRAKON 60cmX100cmX5cm
Τιμή Μονάδας: 12 τεμ./ δέμα
Κατανάλωση: 96,00 €/ m³
Τιμή €/ m²: 2 τεμ/ m²
Τιμή €/ m²: 4,82

Περιγραφή: CLIMAPLUS THC 403
Συσκευασία: Κόλλα Βάσεως πολυστερίνης για θερμομονωτικές πλάκες EPS, XPS
Τιμή Μονάδας: 0,34 €/ kg
Κατανάλωση: 6 kg/ m²
Τιμή €/ m²: 1,36

Περιγραφή: Υαλόπλεγμα CLIMAPLUS
Συσκευασία: Αντιαλκαλικό υαλόπλεγμα 160g/ m² (4 mm x 4,5 mm)
Τιμή Μονάδας: 1 ρολλό (50 m)
Κατανάλωση: 55,00 €/ ρολλό
Τιμή €/ m²: 1,21

Περιγραφή: Βύσματα CLIMAPLUS
Συσκευασία: Πλαστικά βύσματα για το υπόβαθρο
Τιμή Μονάδας: Διάμετρος: 10mm x Μήκος: 120 mm
Κατανάλωση: 250 τεμ
Τιμή €/ m²: 0,54

Περιγραφή: CLIMAPLUS THC 405 PLUS
Συσκευασία: Επικάλυψη βάσεως τσιμέντου για το σύστημα EPS, XPS, περιβαλλοντος. Χρώμα: Λευκό
Τιμή Μονάδας: 25 kg
Κατανάλωση: 0,40 €/ kg
Τιμή €/ m²: 4 kg/ m²
Τιμή €/ m²: 1,60

Περιγραφή: Επιλογή Α' Ακρυλικό επίχρισμα CLIMAPLUS QLX 496 Acryl
Συσκευασία: Λευκό ακρυλικό επίχρισμα
Τιμή Μονάδας: 25 kg
Κατανάλωση: 2,58 €/ kg
Τιμή €/ m²: 0,20 kg/ m²
Τιμή €/ m²: 0,65

Περιγραφή: Επιλογή Α' Ακρυλικό επίχρισμα CLIMAPLUS DEC 424 A Dec 425
Συσκευασία: Λευκό ακρυλικό επίχρισμα
Τιμή Μονάδας: 25 kg
Κατανάλωση: 0,32 €/ kg
Τιμή €/ m²: 3,0 kg/ m²
Τιμή €/ m²: 0,96

Περιγραφή: Επιλογή Β' Οργανικό επίχρισμα CLIMAPLUS QLX 494 Prim
Συσκευασία: Έγχρωμο ακρυλικό επίχρισμα
Τιμή Μονάδας: 25 kg
Κατανάλωση: 2,74 €/ kg
Τιμή €/ m²: 0,62 kg/ m²
Τιμή €/ m²: 0,69

Περιγραφή: Επιλογή Β' Οργανικό επίχρισμα CLIMAPLUS DEC 428 Scratch (1mm)
Συσκευασία: Έγχρωμο ακρυλικό επίχρισμα
Τιμή Μονάδας: 25 kg
Κατανάλωση: 1,62 €/ kg
Τιμή €/ m²: 1,8 kg/ m²
Τιμή €/ m²: 2,92

Περιγραφή: Παραδείγματα Νεροσταλλάκτης CLIMAPLUS
Συσκευασία: 2,5 m 1,1 cm x 6 cm
Τιμή Μονάδας: 25 τεμ/ πακέτο
Κατανάλωση: 1,35 €/ τεμ

Περιγραφή: Γωνιόκρανο με πλέγμα CLIMAPLUS
Συσκευασία: 0,08 m x 0,12 m από PVC - Μήκος: 2,5 m
Τιμή Μονάδας: 50 τεμ/ πακέτο
Κατανάλωση: 1,40 €/ τεμ

Περιγραφή: Οδηγός εκκίνησης αλουμινίου CLIMAPLUS
Συσκευασία: 53mm - 2,5 m
Τιμή Μονάδας: 20 τεμ/ πακέτο
Κατανάλωση: -

